2020年欧洲杯时间表

counter
Student Life
CLUB LIST

Approved clubs DAY TIME ROOM
A.C.T (Active Community Teamwork) Second Monday of every month 3:35 1S12
Acrobatics and Tumbling Thursdays 3:45-5:30 3S12
Advocates for Housing Rights Tuesday 3:35 BN8
Advocates for Research and Change Tuesday 3:45 7S5
Aerospace Friday 3:35 3N3
AIAS Architecture Club Tuesday 11th Period 5N4
Amateur Radio & Wireless Technology Thursday 345-530 2S13
Anime Connections Club Wednesday 3:45 pm 3N3
Art Club Thursday 3:35-6:05 PM 3W9
Art in the City Thurdays 3:45 5E22
Art Portfolio Club Thursday 3:35-4:35 3E12
ASCE_BTHS Wednesday 3:45 pm 2N4
Asian Aliance Every other Monday 3:45 - 4:45 2W20
Aspira Wed 11 pd 5e2
Association for the Advancement of Colored People Tuesday/Wednesday (once a month) 3:35-6:35 PM 3W9
Astronomy Club Tuesday 3:45pm 4c5
At Your Beat Monday(s) 4-6pm south west cafeteria
Autoimmune Diseases Awareness Club Thursday 3:35 5W2
Badminton Club Friday 11th Period NW side of Cafeteria
Baking a Difference First wednesday of every month 3:45 PM 5E3
Baseball Club Wednesday 7:00 am and 3:40 pm 8th floor gym and basement weight room
Behavioral Sleep Therapy Wednesday 3:35PM One of the Aerospace rooms
Beta Monday 3:30pm 6N8
Billiards Club Wednesday 3:45 1N3
Biological and Psychological Studies Thursday's 3:35-4:35 2S15
Black Student Union Monday 3:45 BN4
Board Game Club Tuesday 3:35 2N04
Bob Ross Club Every other Monday 3:45 2N2
Body Empowerment Wednesday 3:45 2E16
Bouldering Club Tuesday 3:40 1S2
Breakdance Wednesday 3:45-6:00 cafe
Brooklyn Tech Cadet Squadron Friday 4-7pm 3N3
Brooklyn Tech History Club Wednesday 3:30-4:30 6E16
Brooklyn Tech Humanities Club Tuesday 3:45 - 4:20 5W8
Brooklyn Tech Rugby Football Club As per schedule (Typically MWF) 4:00PM 3E22
Brooklyn Tech Young Democrats Thursdays, weekly (days 4 and 9 of the cycle) 11th Period 6e18
Brooklyn TechKnights Robotics Team Wednesday 3:45 - 5:45 1S12/1S14
Brown Girls Unite Thursdays 4:00-5:30 6E20
BTECH Baking Club Wednesday 11th Period 5E3
BTHS Boxing Club Thursday After 10th Period 4W2
BTHS Crochet Club Wednesday, Friday 2:52 - 4:30 7C7
BTHS DnD Club Friday After 10th Period 2E2
BTHS Dragonboat Wednesday 3:45 - 5:15 Cafeteria NW Corner
BTHS GLOW Monday 4:00-5:00pm Cafeteria
BTHS Internet Safety Club Thursdays (day 4 of 10 day cycle) 10th, 11th periods 6W21
BTHS Key Club Tuesday. Wednesday. Thursday 345-530 3E16. 3E18. 3E17
BTHS Photography club bimonthly on fridays (day 5s) 3:45-4:30 4n2
BTHS Red Cross First Tuesday of every month After 10th period, 3:45 PM - 4:30 PM Auditorium
BTHS Science Bowl Club Tuesday 345-530 pm 2S13
BTHS Sustainability Club Thursday once a month After 10th 7S5
BTHS Ukulele & Guitar  Wednesday 4:00pm 7S5
BTHS UNICEF Tuesday 3:35pm 6W23
BTHSDo Something  Wednesday 3:45-4:45 3E2
Calisthenics Club tuesdays 345-445 8W14
Calligraphy Club Every Friday 3:35-4:30 4s4
Capoeira Club Mondays 3:45-4:45 8E14
CareerHelp 7 3:45 - 4:30 6E8
Caribbean Culture Club  Friday 3:35pm BN3
CEASE Tuesdays 4pm 2N2
CHECK INTO TECH Tuesday 3:40PM 4W08
checkers club Wednesday Period 11 center caf
Chemical Engineering Major Executive Board  Every Mondays 3:35 6S4
Chess Club Friday 3:35 pm student cafe East side center
Chess Team Tuesday 3:45 - 5:00 2N6 and/or 2N4
Children’s Foundation Club (CFC) Friday (Day 10) 3:45 - 4:10 6W12
Chinese Cultural Club Thursday 11th period 6W02
Christians Seekers Fellowship Thursday 3:40pm 6E10
Comedy Club Wednesday 3:45 Library (Tentative)
Comic Books & Manga Club MONDAYS 3:45 5E20
Cooperative Games Club Thursday 3:40 6N04
Cosplay Club Monday After 10th BN1
Crime Research Club Tuesday 4:00PM 2S15
CSI club W 11th periodish  3:45-5 BN8
Current Affairs Awareness Forum Wednesday 3:45 6S7
Cyber Security Research Thursday After 10th 1N3
D20 Club Tuesday After 10th BN1
Dance Club Thursday 3:45 3W24N/A
Danceroid-02 Thursday and Friday 3:35pm - 4:30pm SW Cafeteria
Debate team Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday 15:45-17:30 4W06 (Monday, Wednesday, Friday), 1W24 (Tuesday, Thursday, Friday)
DISNEY CLUB MONDAYS 11th Period 6W19
DIY Crafts Thursdays 11 th period 5w2 or 5n6
Doctor Who Club Tuesdays Period 11 6e2
Doctors of Tomorrow Wednesday After Period 10 4W16
Drama Club Friday's 3:45 pm - 4:30 pm 6s04
EcoBlocks Wednesday, once a month 3:45 2W20
Elephant Protection Organization Monday 4pm 2W24
Embroidery Club Thursdays after 10th period 6E16
Engineering and Computer Science Association Wednesday 3:35- 4:20 (11th period) 5e7
Environmental Justice and Sustainability Monday 3:40 3E17
Envirothon Tuesday and Thursday 3:35 3E12
eSports Tuesday 3:45-5:00 1N3
Figure Skating Club Thursday 3:40PM 4W08
Filipino Culture Club Wednesday (Every other week) 3:40 1N6
FUNdraising Tuesday 3:40 pm 6W19
Gay-Straight Alliance Monday 3:45 6w6
Girl Up Tech ! Wednesdays 11th period 4C5
Girls Who Code Tuesday 3:45 3W2
Grand Strategy Club Tuesday 3:40pm to 5:00pm 5E7
Graphic Design Club Friday 11th Pertiod 1N06
Greek Club Wednesdays 11th period 6W24
Green Initiative Wednesdays, Monthly 11th Period 5W12
Green Technology Every other Tuesday 3:45pm 6W12
Green(e) Team Thursday every other week After 10th 7S5
Greenthumb Wednesday 3:35 3E12
H.O.P.E. Thursday 3:40pm Auditorium, Cafeteria
Health Careers Club THURSDAY 11th Period 3W8
Help the Homeless Tuesday 3:35 PM 7S2
Henna Club Day 9 11th period 6c07
HI-TECH Dance Monday 3:45 Cafeteria
HK Culture Club 2nd Thursday of the Month 3:45-4:45 2W24
Horizons Tuesday 3:45 2N3
I-HELP Liberia Monday 3:35 - 4:30 2W24
Interact Thursday 3:45-4:30 5w12
Interior Design Club Every other Thursday 3:45 - 4:45 5N4
Italian Language and Culture Club Thursday 4pm - 5pm 3W18
Jewish Culture Club Thursday after 10th 5e16
Junior States of America Thursdays 3:45-4:45 6E16
Korean Student Association (KSA) 9 After 10th Period 6S5
Kover Dance  Thursday (once a month) 11th period 6E9
Lacrosse Club Tuesday and Thursday 4 - 6 2W24
Lady Dragons Step Team Tues, Thursday//Monday, Wednesday/ friday 3:45-5:45 Cafeteria(nothwest, northeast, center northeast/ center northeast)
LAN Party Club Weekly on Thursdays 3:45-5 5E7
Law and Society Association Monday After 10th Period BN8
Le Cercle Français Every other Tuesday 11th period 6W24
LGBTQ+ History Club Thursday After 10th PD 6N8
Lifehackers Club 2 3:45 - 4:30 6E8
Linguistics Club Thursday 11th Period 4W22
Magic Club Monday After school 6E2
Makerspace Thursday 3:40 1S2
Marvel Club Tuesdays After school 6E4
Med.Case  Thursday 3:40-4:10 2W9
Meditation Club Thursday 3:45 TBD
Mental Health Awareness Club Tuesday 3:45 TBD
Micro Finance Club Wednesday 3:30 8E14
MIST Wednesday 3:45 5W26
Model United Nations Mondays 3:35 PM 6N8
Movie Watching and Critique Club Every other Monday 3:45 1N4
Mural Painting Club Friday 3:35 pm 3E20
Music Club Friday 3:35 Center West Cafeteria
Music Discussion Thursday 3:45 Cafe
Muslim Student Association (MSA) Thursday 3:35 2N6
My Brother’s Keeper Every other Monday 3:45 2W20
National Honor Society Wednesday 11th period Auditorium
NBA Analytics Every Other Wednesday 3:45 6w24
Nintendo Switch Club Friday 3:45pm BN4
No Place For Hate Thursday 11th period 4C5
NSBE Thursday 4 PM 6N4
Online Tutoring Club Wednesday 11th period (3:35- 4:30) 2N8 (We need room with computers)
Operation Smile Wednesday 3:35 PM 6W24
Organized Chaos Step Team  Tuesday, Thursday / Monday, Wednesday, Friday 3:45 - 5:45 Cafeteria (northwest, northeast; center northeast)
Origami Club Thursday Period 10 5E16
Outreach Club Wednesday 3:35-6:35PM 3W9
Overbite Club Monday 3:40-4:30 4E20
People Against Plastic bimonthly on Wednesdays (day 8) 3:45-4:30 6W23
Philosophy and Sociology Club Tuesday 3:45 4w16
Philosophy Club Thursday 3:45 6E18
Physics Club Day 2 3:45-4:30 2E2
Pictures in Motion (PIM) Thursday 11th period 5E2
Plastic Model Building Club Every other Thursday 3:40-4:30 6S06
Podcast Club Wednesday (Fortnightly) 3.45 pm 2N1
Poetry Club  Wednesday 11th period 4W16
Pokemon Go Club Monday After 3:35 5E03
Pre-Med Society 4th Wednesday of the Month 3:45-4:45 2W24
Progressive Student Awareness Monday 3:45 6E04
Psychosocial Research Club  Wednesday 3:45-4:45 6E16
PyUnityd Thursdays 3:45-5:00pm 2N8
Readers' Delight Monday 3:40pm 5S2
Recreational Fishing Club Thursday 3:45 5E20
Recycled Art Thursdays 3:45-5:30 4S4
Relay For Life Thursday After 10th 7S5
Researchers of Medicine Every two Fridays 3:45 3E19
RISE  Fridays 10th period 7C7
Rubik's Cube Club Thursday After 10th 3W11
Ruby Engineers Monday 4:00 1N3
Sailing Club Tuesday 3:45 BN1
SALT TBD 3:45-4:45 7S2
Science Innovations Without Borders Wednesday 3:35 - 4:35 2E17
Science Olympiad Friday, Saturday after school 3E4 - 3E10
Senior Plays Thursdays After school 6E4
Shirt Club Monday (bi-weekly) 11th period 6E16 (temporary)
Ski Club Thursday 3:35 6S5
Smash Bros. Club Thursday 3:35PM 6W6
Soccer Club Thursday 11th period 4c5
Society of Asian Scientists and Engineers Monday 3:45-4:30 4N6
Society of Women Engineers Every other Tuesday 3:45 2W20
Sole Hope Club Last Monday of each month After 10th 3E10
Speech Tuesdays Thursday 3:35 BW 24
Stock Market Club Thursday 11th Period 2W6
Student Film Club 2nd Thursday of the Month 3:35-4:30 6N2
Student Media Wednesday After 10 (3:45 - 4:30) 1N4 or Media Room
Student Media - Photography Thursday After 10 (3:45 - 4:30) 1N4 or Media Room
Students against Stigmas Cycle Day 5 (Every other Friday) 3:45-4:45 4W08
Stylized Arts Club Every Tuesday 11th period 6w08
Table Tennis Club Friday After 10th 7SW
Tabletop Gaming Club Friday 3:45-5:00 4N02
TCG Club Thursday After 10th 5W24
Tech Treks Wednesday 11th period 6W21
Tech Unique Wednesdays and Fridays 3:35 South East Side
TECHcelerator Wednesday 3:45 6W2
TechHacks Thursday 3:45pm - 5:00pm 2N2
TechMC Thursday 3:45pm - 5pm 2N02
Technically Music Tuesday 3:40-5:00 p.m. 1N3
TELL Every other Monday 4:00 6s8
The East Asian Language (TEAL) Club Friday 3:39-4:22 1N3
The Garage Tuesday 4:00-5:00 6E5
The Matriarchy Wednesday 3:45 5W16
The Radish  Wednesday 3:35 - 4:25 Whichever room Ms. Seide is in next year
The Survey Wednesday 3:35pm - 5:00pm 6E14
Thirst Project Club Monday After 10th 4E20
Treble at Tech Thursday 3:40 Orchestra or 2N6
Vietnamese Student Association Wednesday 3:35-5:35 3W9
Watercoloring Club Alternating Wednesdays 3:35 6S4
Website Development Club (WDC) Tuesdays Period 11 5E10
Weightlifting Club Monday, Wednesday 4pm - 5pm 3s4
Women In Business Wednesday 11th Period 5E3
Women Up Tuesday 4-5 BN8/ 6S5
Writer's Book Club Tuesday 3:40 2w18
Y-ACT Every other Monday 3:45 pm 6W23
Young Entrepreneurs Association (YEA) Tuesday 3:35pm (after 10th period) 2N2